Sektörel Blog

Gayrimenkul danışmanlığı nedir neden tercih edilmelidir?

Gayrimenkul sektörü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonominin lokomotifi konumundadır.  Gayrimenkul ve ona bağlı olarak inşaat sektörünün 250 sektörü ve 6 milyon çalışanı doğrudan etkilediği ülkemizde kabullenilmiş bir gerçektir. Artan yatırımcı talebi ve ürün çeşitliliği sayesinde gayrimenkul sektörünün iş hacmi genişlerken bu durum yeni faaliyet kollarının da doğmasına neden olmuştur. Hiç şüphesiz bu faaliyet kolları […]

Gayrimenkul danışmanlığı nedir neden tercih edilmelidir?

Gayrimenkul sektörü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonominin lokomotifi konumundadır.  Gayrimenkul ve ona bağlı olarak inşaat sektörünün 250 sektörü ve 6 milyon çalışanı doğrudan etkilediği ülkemizde kabullenilmiş bir gerçektir.

Artan yatırımcı talebi ve ürün çeşitliliği sayesinde gayrimenkul sektörünün iş hacmi genişlerken bu durum yeni faaliyet kollarının da doğmasına neden olmuştur. Hiç şüphesiz bu faaliyet kolları arasında en önemlisi gayrimenkul danışmanlığıdır. Alıcı ile satıcıyı, mülk sahibi ile kiracıyı buluşturan, yaptığı aracılık hizmeti sayesinde ticaretin sağlıklı ve hızlı dönmesini sağlayan gayrimenkul danışmanlığı Türkiye’de giderek daha fazla profesyonel için parlak bir kariyerin yolunu açmıştır.

Ancak hiç bir ticari faaliyet ve iş kolunun kontrolsüz büyümesi düşünülemez. Ticarette her tarafın haklarının adil gözetimini sağlamak, ticaretin ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasını temin etmek için sektörel düzenlemelerin getirilmesi şarttır. Bu nedenle Türkiye’de gayrimenkul danışmanlığı alanında da yasal düzenlemeler getirilerek, bu mesleği icra edenlerin belirli donanım ve sertifikalara, özelliklere sahip olması yasal açıdan zorunlu olarak istenmektedir.

Ayrıca gayrimenkul sektörünün özel ihtiyaçlarına cevap verecek akademik eğitimleri alan profesyonel meslek mensuplarının sektör içinde faaliyet göstermesi gayrimenkul danışmanlığı mesleğine saygınlık kazandırarak bu mesleği daha fazla tercih edilir bir hale getirecektir. Üstelik sektördeki iş sahiplerinin memnuniyet ve tatmin düzeylerinin artmasını sağlayacaktır.

Danışmanlık hizmetleri yatırımcı şirketlere neler katar?

Danışmanlık hizmeti sadece hizmeti veren danışmanlar ve sektörün gelişimi için değil, aynı zamanda bu hizmeti sağlayan şirketler ve yatırımcılar için de büyük önem taşımaktadır. Çünkü şirketler günümüzün rekabetin ve üretim şartlarının zorluğunda,  mülklerin yönetimi, doğru yatırım stratejilerinin belirlenmesi, mülk seçimi, müşteri arayışı gibi bir çok adımı kendi başlarına gerçekleştirmede zorluk yaşamaktadır. Bu nedenle profesyonel danışmanlık hizmeti almak yoluyla gayrimenkul yatırımında etkin bir politika izleyebilmekte, hem de kendi personelini daha etkin olabilecekleri alanlarda kullanacakları için çalışan verimliliğini artırmaktadırlar.

Gayrimenkul danışmanlarının görev tanımı

Öyle ise mevcut yasal düzenlemeleri de gözönünde bulundurarak gayrimenkul danışmanlarının görev tanımını maddeler halinde özetleyelim:

 • Müşterilerin ihtiyaçlarını benimsemek,
 • Müşterilerin ekonomik durumlarına uygun seçenekler sunmak,
 • Müşterilerin mülk kiralamalarını sağlamak,
 • Müşterilerle ve gayrimenkul satmak isteyenlerle sürekli irtibat halinde bulunmak,
 • Alanında ve bölgesinde meydana gelen değişimleri takip etmek,
 • Konut edinmek ya da kiralamak isteyen müşterilere konutu tanıtmak 
 • Müşterileri doğru ve şeffaf olarak bilgilendirmek, yönlendirmek
 • Satış ve alış sırasında gereken belgeleri düzenlemek,
 • Yatırımlık-oturumluk olarak belirlenen arsa, konut ve villaları tespit etmek,
 • Müşterilere iyi bir pazarlama stratejisi uygulamak.
#
  • Etiket bulunamadı.
Bizi Arayın.

0 212 965 80 46

İLETİŞİM

Levent Mah. Menekşeli Sk. No:10 İç Levent, Beşiktaş İstanbul
+90 (212) 965 80 46